BluntCat has logged 393 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
There Will Be No Leave Today

There Will Be No Leave Today

1959
×
★★
Edit this entry  
31
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★
Edit this entry  
30
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Petey Wheatstraw

Petey Wheatstraw

1977
×
★★
Edit this entry  
28
Barnyard

Barnyard

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Devils

The Devils

1971
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★
Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Edit this entry  
23
Alice

Alice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Brüno

Brüno

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Performance

Performance

1970
×
★½
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★½
Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Pantera: 3 Vulgar Videos From Hell

Pantera: 3 Vulgar Videos From Hell

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
Read the review Edit this entry  
15
The Show

The Show

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Adventure of Denchu-Kozo

The Adventure of Denchu-Kozo

1987
×
★★★
Edit this entry  
13
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Rocky

Rocky

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Golden Hour

Golden Hour

2019
×
★½
Edit this entry  
11
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★½
Edit this entry  
04
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
03
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
BIONICLE: Mask of Light

BIONICLE: Mask of Light

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry