• Pépé le Moko

    ★★★½

  • Les Affaires publiques

    ★★½

  • The Black Cat

    ★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Vampyr

    ★★★★

  • The Struggle

    ★★★

  • The General Line

    ★★★½

  • The Skeleton Dance

    ★★★★

  • Arsenal

    ★★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★

  • Zvenigora

    ★★½

  • October (Ten Days that Shook the World)

    ★★★★

  • Napoleon

    ★★★★½

  • Metropolis

    ★★★½

  • The General

    ★★★½

  • A Page of Madness

    ★★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★★

  • Strike

    ★★★★★

  • Isn't Life Wonderful

    ★★

  • The Hands of Orlac

    ★★★★

  • Glumov's Diary

    ★★

  • Häxan

    ★★★★½

  • Way Down East

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • Broken Blossoms

    ★★★★★

  • The President

    ★★½

  • A Romance of Happy Valley

    ★★★½

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★★★

  • The Birth of a Nation

    ★★★½

  • The Avenging Conscience: or 'Thou Shalt Not Kill'

    ★★★★

  • Home, Sweet Home

    ★★

  • Judith of Bethulia

    ★★★★

  • Dante's Inferno

    ★★★★½

  • Enoch Arden: Part II

    ★★★

  • Enoch Arden

    ★★★½

  • Enoch Arden: Part I

    ★★★½

  • A Corner in Wheat

    ★★★½

  • The Country Doctor

    ★★★

  • Money Mad

    ★★★½

  • Fantasmagorie

    ★★★½

  • The Black Viper

    ★★½

  • The Adventures of Dollie

    ★★

  • A Funny Shave

    ★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • The Big Swallow

    ★★★½

  • Funeral Procession of the Misericordia

    ★★★½

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★½

  • Workers Leaving the Lumière Factory

    ★★½

  • Passage of Venus

    ★★½