• Trainspotting

    ★★★★½

  • Happy Gilmore

    ★★★

  • Evil Demon Golfball from Hell!!!

  • Ace Ventura: When Nature Calls

    ★★

  • Toy Story

    ★★★★

  • Kicking and Screaming

    ★★★½

  • Se7en

    ★★★★

  • Batman Forever

    ★★★

  • Billy Madison

    ★★★

  • Rumble in the Bronx

    ★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • Dumb and Dumber

    ★★★

  • Clerks

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • The Flintstones

    ½

  • Ace Ventura: Pet Detective

    ★★★

  • Jason Goes to Hell: The Final Friday

    ★½

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • Army of Darkness

    ★★★½

  • Batman Returns

    ★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★½

  • Jacob's Ladder

    ★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Twin Peaks

    ★★★★★

  • Batman

    ★★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★½

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Evil Dead II

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    ★★★

  • The Return of the Living Dead

    ★★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★

  • Halloween III: Season of the Witch

    ★★★½

  • The Thing

    ★★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★½

  • Blow Out

    ★★★★

  • Escape from New York

    ★★★★½

  • Altered States

    ★★★

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★½

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★½

  • Persona

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Gone with the Wind

    ★★

  • Flat Nuts

    ★★★★★