Sort by

Ben has logged 337 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Go

Go

1999
×
Read the review Edit this entry  
27
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Collective

Collective

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Undoing

The Undoing

2020
×
Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rabid

Rabid

1977
×
Read the review Edit this entry  
06
Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
White Material

White Material

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Edit this entry  
27
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry