• West Side Story

  • Licorice Pizza

  • The Beatles: Get Back

  • The Tragedy of Macbeth

  • The Power of the Dog

  • C'mon C'mon

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • The Velvet Underground

  • Bo Burnham: Inside

  • Nobody

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Shithouse

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • The Phenomenon

  • Nomadland

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • I May Destroy You

  • The Social Dilemma

  • Palm Springs

    ★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★½

  • Miss Americana

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★

  • Joker

    ★★½

  • The Assistant

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Anima

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • I Am Easy to Find

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★½

  • Knock Down the House

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★★½

  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Cracked Up: The Darrell Hammond Story

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Wild Rose

    ★★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • Free Solo

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★★½

  • Burning

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Cold War

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Game Night

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★