bmerry has logged 232 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
19
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Herbie Fully Loaded

Herbie Fully Loaded

2005
×
★★½
Edit this entry  
08
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
Read the review Edit this entry  
04
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hot Shots! Part Deux

Hot Shots! Part Deux

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
Overlord

Overlord

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★
Edit this entry  
23
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★
Edit this entry  
22
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★
Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
½
Edit this entry  
19
Willow

Willow

1988
×
★½
Edit this entry  
18
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★
Edit this entry  
17
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★
Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
08
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★
Edit this entry  
06
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
28
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry