Benjamin has logged 191 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nerve

Nerve

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Best F(r)iends: Volume 2

Best F(r)iends: Volume 2

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
Read the review Edit this entry  
30
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Miss Bala

Miss Bala

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
High Noon

High Noon

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Searching

Searching

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry