• Welcome to Marwen

    Welcome to Marwen

    ★★★★

    I think people have failed to note that this movie is based on a true story and not much of it at all has been added or changed to make it more "Hollywood." Sorry if this man's suffering wasn't entertaining enough for you. People are actually upset with Steve Carrell too, as if it's his fault.

    Bottom line - Interesting mix of animation and real. Great acting for Steve. Cool story! And since it's real, you can continue to learn more after the movie!

  • WandaVision

    WandaVision

    ★★★★½

    This is an amazing show. I love the creativity and imagination used. The ideas are superb. For example , it’s the only show I’ve ever seen that knew how to do transitions from black & white to colors gracefully. I found that some certain episodes were a little bland but I just finished watching episode 9 , or , the WandaVision Finale , my whole perspective of it changed and even if you find an episode boring , it is still very…

  • Bridesmaids

    Bridesmaids

    ★★★★½

    This Movie was unexpectedly good & Hilariously Funny. I thought it was a typical comedy movie, but it was so much more. It was about the time when life screws you, don't let down , you have to keep fighting back.

  • Like Father

    Like Father

    ★★★★

    This movie was comfortable. Not too fast, not too slow. Not quite predictable. The story line is something many people can relate to and that's why I loved it. It seemed very real and relatable. It was fun too! Kristen is amazing!

  • Bad Seeds

    Bad Seeds

    ★★★★★

    This Movie never Fails to Impress Me. It’s Just an Underrated Gem that didn’t get the attention or the hype it really deserves.

  • Father Figures

    Father Figures

    ★★★★

    I thought it was brilliant, with great humour and some subtle - the sort of underlying humour which I often associate with Wes Anderson. Overall it was fun, and heartwarming, with good characters performed well by all. No idea why it has such low ratings or negative critical reviews.

  • Welcome Home Roscoe Jenkins

    Welcome Home Roscoe Jenkins

    ★★★

    Most people will see Welcome Home Roscoe Jenkins for the laughs and may find some enjoyment on those grounds, which is fine. The real disappointment with the film, however, is how poorly the dramatic underpinning is attached to the story.

  • Ted 2

    Ted 2

    ★★★★

    I think this is just as good as the first Ted. It’s really funny and entertaining, and the main characters are enjoyable to watch once again. This film is also more stylised than Ted 1 and it has an interestingly political story.

  • Rose Island

    Rose Island

    ★★★★½

    A highly entertaining movie which managed to narrate a true story that seemed so unbelievable to be true. It’s a very different movie, quite unique in fact. From the beginning to the end successfully depicted a multitude of Italian characteristics.

  • Get a Job

    Get a Job

    ★★★

    With a cast this talented : Alison Brie, Jorge Garcia, Jay Pharoah, Marc Maron, John C. McGinley, Bruce Davison, John Cho, and Greg Germann all turn up in small roles.

    Get A Job is never painful to endure, but neither does it ever rise above lazy mediocrity.

  • He Even Has Your Eyes

    He Even Has Your Eyes

    ★★★★

    This comedy is remarkable at addressing serious topics like race, culture, and identity, while keeping a light tone. It allows viewers a new take on this type of narrative and redefines what it means to be family.

  • Instant Family

    Instant Family

    ★★★★½

    I thought it was going to be corny, but it was pretty good. It mentioned important topics such as drug addiction, child abuse, lack of parental figures...This Movie will hit your soul because It’s Funny and deep at the same time. I really enjoyed this movie and will definitely watch it again.