RSS feed for ella

ella has logged 56 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Persona

Persona

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Girl Allergic to Wi-Fi

The Girl Allergic to Wi-Fi

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spinners

Spinners

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Below Her Mouth

Below Her Mouth

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue

Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Flipped

Flipped

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nerve

Nerve

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
What Will People Say

What Will People Say

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Kiss

The Kiss

1896
×
Read the review Edit this entry  
16
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cave

The Cave

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cowspiracy: The Sustainability Secret

Cowspiracy: The Sustainability Secret

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Outsider

The Outsider

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Punk Singer

The Punk Singer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
Read the review Edit this entry  
19
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Swiped

Swiped

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
She's Dating the Gangster

She's Dating the Gangster

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
And So We Put Goldfish in the Pool

And So We Put Goldfish in the Pool

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Manila Death Squad

Manila Death Squad

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry