Bobby has logged 136 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kubrick Remembered

Kubrick Remembered

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Los Enchiladas!

Los Enchiladas!

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Buried

Buried

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cockfighter

Cockfighter

1974
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hook

Hook

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Son in Law

Son in Law

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dutch

Dutch

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Men at Work

Men at Work

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★½
Edit this entry  
04
Black Knight

Black Knight

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Jeffrey Dahmer Files

The Jeffrey Dahmer Files

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Iceman Tapes: Conversations with a Killer

The Iceman Tapes: Conversations with a Killer

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Modern Problems

Modern Problems

1981
×
Read the review Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Love at First Bite

Love at First Bite

1979
×
★★★
Edit this entry  
27
The Perfect Host

The Perfect Host

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ones Below

The Ones Below

2015
×
★★
Edit this entry  
24
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Good Neighbor

The Good Neighbor

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Weiner

Weiner

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Why Horror?

Why Horror?

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★½
Edit this entry  
20
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Next Friday

Next Friday

2000
×
½
Edit this entry  
26
Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ghoulies II

Ghoulies II

1987
×
Edit this entry  
24
31

31

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry