Sort by

JR has logged 172 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Glass

Glass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry