Sort by

Bob has logged 86 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marilyn Hotchkiss' Ballroom Dancing & Charm School

Marilyn Hotchkiss' Ballroom Dancing & Charm School

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Four Times

The Four Times

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Best Exotic Marigold Hotel

The Best Exotic Marigold Hotel

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inside Job

Inside Job

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Terribly Happy

Terribly Happy

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Saw

Saw

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Green Lantern

Green Lantern

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
These Amazing Shadows

These Amazing Shadows

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marwencol

Marwencol

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Two Family House

Two Family House

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Me and Orson Welles

Me and Orson Welles

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Mechanic

The Mechanic

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Map of the Human Heart

Map of the Human Heart

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Life Less Ordinary

A Life Less Ordinary

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
In a Day

In a Day

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Five Corners

Five Corners

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Defiance

Defiance

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cadillac Records

Cadillac Records

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Haywire

Haywire

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Interview

Interview

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hereafter

Hereafter

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry