2019

Bohden Bohden’s year in review

Highest rated films

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Invader ZIM: Enter the Florpus

    ★★★★½

  • One Piece: Stampede

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Shazam!

    ★★★★

  • Triple Frontier

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • American Beauty

    ★★★★½

  • Free Solo

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 35 Films watched
  • 2.9 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Invader ZIM: Enter the Florpus

Aug 18

Last Film

American Beauty

Dec 20

Genres, Countries & Languages

Action
16 films
Drama
14 films
Crime
14 films
Comedy
13 films
Adventure
10 films
Thriller
8 films
Sci Fi
6 films
Fantasy
6 films
Mystery
5 films
Horror
4 films
USA
32 films
UK
6 films
France
2 films
Japan
2 films
Canada
2 films
Sweden
2 films
Greece
1 film
Ireland
1 film
English
34 films
Spanish
4 films
Russian
3 films
Italian
3 films
Japanese
2 films
French
2 films
Indonesian
1 film
Latin
1 film
Portuguese
1 film
Arabic
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 16 Added 21

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Bohden’s most liked review

Scott Pilgrim vs. the World

★★★★★

"You once were a ve-gan, but now you will be gone."

Still one of the best lines in cinematic history.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Dark Phoenix
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

One Piece: Stampede
Average weighted rating:

3.5

Films Bohden watched in 2019

  • American Beauty
  • Free Solo
  • One Piece: Stampede
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Shazam!
  • Little Monsters
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Hereditary
  • Joker
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • The Beach Bum
  • Under the Silver Lake
  • Dark Phoenix
  • Stuber
  • Triple Frontier
  • The Dead Don't Die
  • Spider-Man: Far from Home
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Midsommar
  • Logan Lucky
  • Ready Player One
  • The Shape of Water
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Gone Baby Gone
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • There Will Be Blood
  • Super Troopers 2
  • BlacKkKlansman
  • The Lobster
  • Con Air
  • Baby Driver
  • Taxi Driver
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Invader ZIM: Enter the Florpus

World Map

Highly rated films Bohden is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Little Women
  • John Denver Trending
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • Bacurau
  • 1917
  • The Lighthouse

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more