Sort by

Andrew has logged 122 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zatoichi Meets the One-Armed Swordsman

Zatoichi Meets the One-Armed Swordsman

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The River

The River

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Youth

Youth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Aferim!

Aferim!

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Disorder

Disorder

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Troublemakers: The Story of Land Art

Troublemakers: The Story of Land Art

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
June 17th, 1994

June 17th, 1994

2010
×
★★★★½
Edit this entry