em has logged 141 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
★★
Edit this entry  
21
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Edit this entry  
10
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
09
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Edit this entry  
09
Angela's Christmas

Angela's Christmas

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Speed

Speed

1994
×
Edit this entry  
09
The Goonies

The Goonies

1985
×
Edit this entry  
06
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Holidate

Holidate

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mickybo and Me

Mickybo and Me

2004
×
Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
15
Dead in a Week (Or Your Money Back)

Dead in a Week (Or Your Money Back)

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
Edit this entry  
28
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Summerland

Summerland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry