Sort by

BonfireAtNight has logged 275 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
I Came By

I Came By

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Geteiltes Leid

Geteiltes Leid

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Aleksi

Aleksi

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Donald's Tire Trouble

Donald's Tire Trouble

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Blue Lotus

The Blue Lotus

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Swarm

Love, Death & Robots: Swarm

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tuck Me In

Tuck Me In

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
100 Years of Ulysses

100 Years of Ulysses

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barefoot Gen

Barefoot Gen

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How They Get There

How They Get There

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bubble

Bubble

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The New Neighbor

The New Neighbor

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love, Death & Robots: Bad Travelling

Love, Death & Robots: Bad Travelling

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Corpo Celeste

Corpo Celeste

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Peace, Love and Understanding

Peace, Love and Understanding

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
White Elephant

White Elephant

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Une Femme Coquette

Une Femme Coquette

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love, Death & Robots: Mason's Rats

Love, Death & Robots: Mason's Rats

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love, Death & Robots: Kill Team Kill

Love, Death & Robots: Kill Team Kill

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Frog Baseball

Frog Baseball

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Master Cheng

Master Cheng

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lorna's Silence

Lorna's Silence

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Something Different

Something Different

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
World Cinema

World Cinema

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Assassination Bureau

The Assassination Bureau

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Until We Could

Until We Could

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lili Marleen

Lili Marleen

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Untitled Al Gore Documentary

Untitled Al Gore Documentary

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cigars of the Pharaoh

Cigars of the Pharaoh

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fill 'er Up with Super

Fill 'er Up with Super

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lorena, Light-footed Woman

Lorena, Light-footed Woman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Police

Police

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Death Watch

Death Watch

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The August Virgin

The August Virgin

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Flesh of the Orchid

Flesh of the Orchid

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Assassin

The Assassin

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Chase

The Chase

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hustle

Hustle

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry