RSS feed for BongJohnSilvers
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Chairman of the Board

Chairman of the Board

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Zoom

Zoom

2006
×
Read the review Edit this entry  
28
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Frankenfish

Frankenfish

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Ghost Dad

Ghost Dad

1990
×
Read the review Edit this entry  
17
Leonard Part 6

Leonard Part 6

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Adventures of Food Boy

The Adventures of Food Boy

2008
×
Read the review Edit this entry  
06
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paul Blart: Mall Cop 2

Paul Blart: Mall Cop 2

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Master of Disguise

The Master of Disguise

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bedtime Stories

Bedtime Stories

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Accordion Player

Accordion Player

1888
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Heroin(e)

Heroin(e)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Man in the Moon

The Man in the Moon

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
½
Read the review Edit this entry