RSS feed for BongJohnSilvers
  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★★½

    FACT

  • Suicide Squad

    Suicide Squad

    ★½

    all these actors know is charge they phone

  • Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

    Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

    ★★★★★

    rocky horror walked so this film could run

  • Brigsby Bear

    Brigsby Bear

    ★★★★

    tobuscus is not in this film

  • Muppets from Space

    Muppets from Space

    ★★★½

    i wish i could defend this movie but goddamn it’s just not that good, my rating would be lower but i have a bias growing up with this film. idk. anyway, yea this movie has like two enjoyable parts and way too much funk music.

  • The Great Muppet Caper

    The Great Muppet Caper

    ★★★★★

    this movie is sooooo underrated and yes i am reviewing this during the viewing of the movie hi ethan

  • Bicycle Thieves

    Bicycle Thieves

    ★★★★★

    a 2020 remake of this where a guy that lives in new york gets his byrd scooter stolen and can’t get to his internship at barstool sports

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★★

    this movie is so fucking stressful but goddamn the payoff is so tight and 100% makes sense. it felt like when you’re a kid and go to a friends house for dinner, and the parents start bickering for what seems like, ever and you’re just a spectator to societal chaos. except now it’s an entire film.

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★★★

    “could i have $17.50?”

    a perfect film, as well as the greatest story of compassion, gratefulness, and love ever told.

  • Cats

    Cats

    ½

    i have not watched this movie but i wanna be an asshole and contribute towards it being one of the worst rated movies on the site sorry :p

  • Chairman of the Board

    Chairman of the Board

    ½

    1998 parasite

  • Zoom

    Zoom

    “do you see dead people?” - tim allen