• The Iron Claw

    The Iron Claw

    ★★★★½

    a tear jerker…and now we know exactly where ruby frank got her parenting style from…

    also boy moms are the WORRRST

  • American Fiction

    American Fiction

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    the cast is amazing, the comedy didn’t feel all that consistent after the first act (the beach funeral and every scene with sterling k was to die for).

    other than that, it was oddly soulless with an ending that gave me the same reaction as the infamous “it was all a simulation” kind of ending.

    ill give it a rewatch at some point with the hopes of catching what i missed.

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★½

    just about as much prowess as the end of radio rebel. auli’i and renee were INSANE tho

  • Leave the World Behind

    Leave the World Behind

    ★★

    it was doing a pretty good job in the whole political-terror-has-no-face narrative until there came an opportunity to label exactly who the “terror” was.. we’re tired

  • The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    ★★★★

    this just got personal (to him)

  • Poor Things

    Poor Things

    ★★★★★

    im sure if you were in my theater you wouldve definitely heard the slap of my hand going over my mouth

  • All of Us Strangers

    All of Us Strangers

    ★★★★

    i fear i cant watch paul mescal at his fullest capability without subtitles

  • The Boy and the Heron

    The Boy and the Heron

    ★★★★★

    miyazaki, how do you make something so original yet so consistent 🤲🏾

  • Anatomy of a Fall

    Anatomy of a Fall

    ★★★★½

    oh this is kinda sandra hüller’s year ngl

  • The Zone of Interest

    The Zone of Interest

    ★★★

    mica levi did his job, glazer did his, but none of it left the strongest impression

  • Evil Does Not Exist

    Evil Does Not Exist

    ★★★★½

    here for glamping being the token word for rural gentrification and neocolonialism

  • Dumb Money

    Dumb Money

    ★★★½

    before watching: i dont know the stock
    after watching: *with tension* i still dont know the stock