Lu has logged 51 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Circle

Circle

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
LEGO DC Comics Super Heroes Batman Be-Leaguered

LEGO DC Comics Super Heroes Batman Be-Leaguered

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Green Lantern

Green Lantern

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
How to Make an American Quilt

How to Make an American Quilt

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lucas

Lucas

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The House of the Spirits

The House of the Spirits

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Planetarium

Planetarium

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry