Lu has logged 52 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Call

The Call

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
06
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★★
Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Name

My Name

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Law School

Law School

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
15
What's Wrong with Secretary Kim

What's Wrong with Secretary Kim

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Her Private Life

Her Private Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Capturing Mary

Capturing Mary

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
BLACKPINK: THE MOVIE

BLACKPINK: THE MOVIE

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
That Winter, the Wind Blows

That Winter, the Wind Blows

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Moment to Remember

A Moment to Remember

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
The Classic

The Classic

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tune in for Love

Tune in for Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Something in the Rain

Something in the Rain

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Vagabond

Vagabond

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Crash Landing on You

Crash Landing on You

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry