Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★½
Edit this entry  
03
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Women

Little Women

1994
×
★★★
Edit this entry  
04
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Seoul Searching

Seoul Searching

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
Jesus Christ Vampire Hunter

Jesus Christ Vampire Hunter

2001
×
★½
Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Edit this entry  
06
Moxie

Moxie

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★½
Edit this entry  
14
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★
Edit this entry  
05
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Theatre: A Love Story

Theatre: A Love Story

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Spanglish

Spanglish

2004
×
★★★
Edit this entry  
31
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Edit this entry  
31
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★½
Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★½
Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Orlando

Orlando

1992
×
★★½
Edit this entry  
07
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Edit this entry  
04
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Mimic

The Mimic

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Macross

Macross

1982
×
★★
Edit this entry  
21
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★
Edit this entry  
21
9

9

2009
×
★★★½
Edit this entry