• Totally Killer

    Totally Killer

    ★★★★★

    This film is freakin' awesome!! LOVED IT!!

  • Infinity Pool

    Infinity Pool

    ★★

    More pretentious nonsense from Brandon Cronenberg... but less so than Possessor. Given this trajectory he may make a decent film within the next decade (sorry, harsh I know, I appreciated the concept, but this drivel just shits me).

  • Sudden Fury

    Sudden Fury

    ★★★

    What Sudden Fury lacks in budget and finesse, it more than makes up for in ambition and visceral violence. The acting is pretty ordinary at times and several characters are badly miscast (especially the main bad guy Randall who comes across closer to a bad tempered accountant than a dreaded mob boss), but the story clicks along at a decent pace and blood is splashed around with reckless abandon. I'm looking forward to watching the two sequels in Darren Ward's Fury trilogy.

  • Bullet Train

    Bullet Train

    ★★★★½

    As Thomas The Tank Engine would say... Holy shitballs that was fun!

  • Emily the Criminal

    Emily the Criminal

    ★★★★

    A serious Aubrey Plaza is the best Aubrey Plaza.

  • The Menu

    The Menu

    ★★★★

    A rare delicacy consisting of lashings of Ralph Fiennes accompanied by a generous side of Anya Taylor-Joy, providing a fine balance of sweet dread and spicy dark humour.
    Tasty!

  • The Woman King

    The Woman King

    ★★★★

    Viola Davis channels Gerard Butler in a woke version of 300 without the overt gore and nudity.

  • Violent Night

    Violent Night

    ★★★★

    This may well become my new Christmas Eve viewing tradition (as a double feature with Die Hard of course).

  • Mega Time Squad

    Mega Time Squad

    ★★★★

    I must admit Mega Time Squad wasn't as much fun the second time around and it definitely has a specific audience 'cos most of the family members I shared it with didn't appreciate it anywhere near as much as I did.

  • Daniel Isn't Real

    Daniel Isn't Real

    ★★★★

    I know that people's opinions and reviews are all over the shop, but I really liked this!
    The metaphorical examination of mental illness is far from subtle and at times Daniel Isn't Real tries too hard to be the new Jacob's Ladder, but I found the story to be highly compelling, the body horror aspects are handled really well (great to see lots of practical effects being utilised) and the acting by both Miles Robbins and Patrick Schwarzenegger is excellent.
    Patrick Schwarzenegger may not have his dad's physique, but I reckon he has The Terminator covered for acting talent.
    He'll be baack!

  • Tortured Females

    Tortured Females

    ★★

    A comely young lady in distress is rescued on a deserted country road by a hick sheriff and recounts the tale of how she was kept prisoner in a house of horrors by two dastardly villains and their Mongolian hunchback servant who chatters like a monkey whist taunting the scantily clad female captives.... all the while with her left boob hanging out, though neither she nor the sheriff think anything of it!

    This film features diaphanous negligees, skinny dipping, whippings,…

  • Mega Time Squad

    Mega Time Squad

    ★★★★½

    Ok guys... Trust me on this one! GET ON IT !!

    The poster artwork is shit, but this New Zealand time-travel flick is the duck's guts (for those not up with our lingo, that's a fucking good thing!)

    I love Kiwi humor and this had me giggling along from the get-go. The premise is mega-clever and the laid-back Kiwi aesthetic shines through to make this a thoroughly delightful experience.

    When we have an Aussie/NZ/Irish co-production, I want shares !!!