• Free Solo

    Free Solo

    how the fuck

  • 10 Cloverfield Lane

    10 Cloverfield Lane

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    omg this is so good. my only complaint is i wouldn’t have ended the film that way… the ending feels forced in order to fit into the Cloverfield universe idk

    but everything else works so well & I was on the edge of my seat!!

  • The Lost Boys

    The Lost Boys

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Richard stop this isn’t you!!!

  • Gilmore Girls: A Year in the Life

    Gilmore Girls: A Year in the Life

    ★★

    ^ the 2 stars is for the miniseries… the original series gets a 5 from me <3

  • Freaky Friday

    Freaky Friday

    ★★★★★

    Jamie Lee Curtis could do Joker but Joaquin Phoenix couldn’t do Freaky Friday

  • Fire of Love

    Fire of Love

    I had lowkey forgotten that volcanos are real

  • The Twilight Saga: Eclipse

    The Twilight Saga: Eclipse

    ★★

    Bella’s logic is so funny she’s like I’m too young to get married but also I am 100% certain that I want to permanently become a vampire as soon as a graduate high school

  • Spirited

    Spirited

    ★★★★

    A NEW CHRISTMAS CLASSIC I FEAR

  • Disenchanted

    Disenchanted

    ★★

    cant explain it but this feels very corporate. doesn’t feel like Enchanted. totally different vibe? :/ not bad just not Enchanted

  • The Wonder

    The Wonder

    ★★★½

    Florence Pugh is the queen of powerwalking while in emotional distress!!!

  • The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    ★★★★½

    IM HAVING AN OLD FRIEND FOR DINNER ?!!!! ?!!!?????

  • The Ice Storm

    The Ice Storm

    ★★★½

    tbh I was expecting more ice