Sort by

justinC has logged 311 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Croods

The Croods

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Look Who's Talking Now!

Look Who's Talking Now!

1993
×
★★
Read prior review Edit this entry  
17
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fury

Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
★½
Edit this entry  
30
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Edit this entry  
08
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Seduction

The Grand Seduction

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
Million Dollar Arm

Million Dollar Arm

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Swiss Family Robinson

Swiss Family Robinson

1960
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sex Tape

Sex Tape

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Old Yeller

Old Yeller

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Double

The Double

2013
×
★½
Edit this entry  
29
The Rover

The Rover

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★
Edit this entry  
23
A Letter to Uncle Boonmee

A Letter to Uncle Boonmee

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Johnny Express

Johnny Express

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★
Edit this entry  
19
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jim Jefferies: Bare

Jim Jefferies: Bare

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Happythankyoumoreplease

Happythankyoumoreplease

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Le Week-End

Le Week-End

2013
×
★★
Edit this entry  
07
The Young and Prodigious T.S. Spivet

The Young and Prodigious T.S. Spivet

2013
×
★★½
Edit this entry