hannah has logged 547 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Queen of Blood

Queen of Blood

1966
×
Edit this entry  
29
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Blue Peanuts

Blue Peanuts

1987
×
Edit this entry  
28
James Dean Screen Tests (1954-55)

James Dean Screen Tests (1954-55)

1955
×
Read prior review Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
We Were Once a Fairytale

We Were Once a Fairytale

2009
×
Edit this entry  
27
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Getting Stronger Every Day

Getting Stronger Every Day

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Screen Test: Dennis Hopper

Screen Test: Dennis Hopper

1964
×
Read prior review Edit this entry  
26
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
MouseHunt

MouseHunt

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
Killer Bean Forever

Killer Bean Forever

2009
×
Edit this entry  
24
Elf Bowling the Movie

Elf Bowling the Movie

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Blanche

Blanche

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Arthur's Perfect Christmas

Arthur's Perfect Christmas

2000
×
Edit this entry  
22
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Grandma's Reading Glass

Grandma's Reading Glass

1900
×
Edit this entry  
22
The Sick Kitten

The Sick Kitten

1903
×
Edit this entry  
22
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cannibal Warlords of Liberia

The Cannibal Warlords of Liberia

2009
×
Edit this entry  
21
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Der Sieger

Der Sieger

1921
×
Edit this entry  
20
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
Edit this entry  
17
The Amazonian Angel

The Amazonian Angel

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Extraordinary Genius of Albert Einstein

The Extraordinary Genius of Albert Einstein

2010
×
Edit this entry  
15
Variations

Variations

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
All My Life

All My Life

1966
×
Edit this entry  
14
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Edit this entry  
13
Psych-Burn

Psych-Burn

1998
×
Edit this entry  
13
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
Read the review Edit this entry  
13
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Glistening Thrills

Glistening Thrills

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Let Your Light Shine

Let Your Light Shine

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Kid Blue

Kid Blue

1973
×
Read prior review Edit this entry  
08
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry