Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Marvels

The Marvels

2023
×
★★★★
Edit this entry  
09
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dolly Back

Dolly Back

1986
×
Read the review Edit this entry  
09
For the First Time

For the First Time

1967
×
Edit this entry  
09
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Waiting List

The Waiting List

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Medicine for Melancholy

Medicine for Melancholy

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Hide & Seek

Hide & Seek

2023
×
Read the review Edit this entry  
30
The 1975: Live at Lollapalooza Brazil

The 1975: Live at Lollapalooza Brazil

2023
×
Edit this entry  
30
Getting Stoned With Matty Healy

Getting Stoned With Matty Healy

2023
×
Edit this entry  
30
The 1975 - Live at iTunes Festival 2013

The 1975 - Live at iTunes Festival 2013

2013
×
Edit this entry  
29
The 1975 - A Theatrical Performance Of An Intimate Moment

The 1975 - A Theatrical Performance Of An Intimate Moment

2023
×
Edit this entry  
29
Behind The 1975’s 'Notes on a Conditional Form'

Behind The 1975’s 'Notes on a Conditional Form'

2020
×
Edit this entry  
29
Robbers: A The 1975 Documentary

Robbers: A The 1975 Documentary

2020
×
Edit this entry  
29
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
THE ION PACK - Ep. 107: Part of the Band with Matty Healy (Special Film)

THE ION PACK - Ep. 107: Part of the Band with Matty Healy (Special Film)

2023
×
Read the review Edit this entry  
23
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read the review Edit this entry  
12
Taylor Swift: The Eras Tour

Taylor Swift: The Eras Tour

2023
×
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marvel Studios Assembled: The Making of Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Marvel Studios Assembled: The Making of Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
04
Clockwork

Clockwork

1978
×
Edit this entry  
03
Poison

Poison

2023
×
Read the review Edit this entry  
03
The Rat Catcher

The Rat Catcher

2023
×
Read the review Edit this entry  
03
The Swan

The Swan

2023
×
Read the review Edit this entry  
03
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
Read the review Edit this entry  
03
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
Read the review Edit this entry  
28
The Road to El Camino: Behind the Scenes of El Camino: A Breaking Bad Movie

The Road to El Camino: Behind the Scenes of El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
Edit this entry  
28
The Color of Love

The Color of Love

1994
×
Read the review Edit this entry  
28
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
Beginning

Beginning

1967
×
Edit this entry  
26
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
Read the review Edit this entry  
21
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry