Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Jackie Chan: My Stunts

Jackie Chan: My Stunts

1999
×
Read the review Edit this entry  
17
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Smiling Friends

Smiling Friends

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
After Life

After Life

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Who: Eve of the Daleks

Doctor Who: Eve of the Daleks

2022
×
★★
Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Story of Film: A New Generation

The Story of Film: A New Generation

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Friends and Strangers

Friends and Strangers

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
VOIR

VOIR

2021
×
Edit this entry  
07
Rehearsals for Retirement

Rehearsals for Retirement

2007
×
Edit this entry