james has logged 363 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Pacific

The Pacific

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Pacific

The Pacific

2010
×
Read prior review Edit this entry  
28
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
Edit this entry  
24
Echo

Echo

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
8:46

8:46

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Caretaker

The Caretaker

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
21
Doctor Who: A Christmas Carol

Doctor Who: A Christmas Carol

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Songbird

Songbird

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1998
×
Edit this entry  
13
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
09
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry