james has logged 35 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Swallow

Swallow

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Room

The Room

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★½
Edit this entry  
17
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hackers

Hackers

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
A Stork's Journey

A Stork's Journey

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★½
Edit this entry  
09
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Magnificent Tati

The Magnificent Tati

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jour de Fête

Jour de Fête

1949
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★½
Edit this entry  
01
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry