Sort by

james has logged 164 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★
Edit this entry  
09
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★½
Edit this entry  
02
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A. K.

A. K.

1985
×
Edit this entry  
17
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Inside 'Inside Llewyn Davis'

Inside 'Inside Llewyn Davis'

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Fishing with John

Fishing with John

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★½
Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Men

Men

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Sushi Noh

Sushi Noh

2022
×
Edit this entry  
17
Piggy

Piggy

2022
×
★★
Edit this entry  
15
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The War Game

The War Game

1966
×
★★★½
Edit this entry  
05
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Love, Death & Robots: Jibaro

Love, Death & Robots: Jibaro

2022
×
Edit this entry  
02
Love, Death & Robots: Bad Travelling

Love, Death & Robots: Bad Travelling

2022
×
Edit this entry  
02
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry