Sort by

james has logged 20 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★½
Edit this entry  
31
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Drover's Wife: The Legend of Molly Johnson

The Drover's Wife: The Legend of Molly Johnson

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Happening

Happening

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry