• The Naked City

  • The Treasure of the Sierra Madre

  • Fireworks

  • The Lady from Shanghai

  • Out of the Past

    ★★★★

  • Mickey and the Beanstalk

  • One Wonderful Sunday

  • Miracle on 34th Street

  • Monsieur Verdoux

  • It's a Wonderful Life

  • No Regrets for Our Youth

  • My Darling Clementine

  • Beauty and the Beast

  • The Big Sleep

  • Notorious

  • The Stranger

  • Gilda

  • The Lost Weekend

    ★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • Spellbound

  • Rome, Open City

  • Children of Paradise

  • Momotaro's Divine Sea Warriors

  • The Picture of Dorian Gray

  • Mom and Dad

  • Visual Variations on Noguchi

  • Ivan the Terrible, Part I

  • Meet Me in St. Louis

  • To Have and Have Not

  • Laura

  • Arsenic and Old Lace

  • Hail the Conquering Hero

    ★★★½

  • Double Indemnity

  • Gaslight

  • At Land

  • The Miracle of Morgan’s Creek

    ★★★½

  • Le Corbeau

  • Heaven Can Wait

    ★★★★

  • Ossessione

  • Hangmen Also Die!

  • Shadow of a Doubt

  • Meshes of the Afternoon

  • Cat People

    ★★★★

  • The Black Swan

  • Now, Voyager

  • The Palm Beach Story

    ★★★½

  • Bambi

  • The Magnificent Ambersons

  • To Be or Not to Be

  • Casablanca

  • The Wolf Man

  • Sullivan's Travels

  • Dumbo

  • The Maltese Falcon

  • Man Hunt

  • Citizen Kane

  • The Lady Eve

    ★★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★★½

  • Fantasia

  • The Great Dictator

    ★★★★★

  • The Great McGinty

    ★★★

  • Rebecca

  • Pinocchio

  • His Girl Friday

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

  • Ninotchka

  • The Wizard of Oz

  • The Rules of the Game

  • La Bête Humaine

  • Tell Your Children

  • Olympia Part Two: Festival of Beauty