RSS feed for James
  • The Texas Chainsaw Massacre 2

    The Texas Chainsaw Massacre 2

    ★★★½

    im gonna give this an extra star for the set design and dennis hopper going absolutely batshit

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    don't insult willem dafoe's cooking

  • Mister America

    Mister America

    ★★★★

    a definite five bagger with a little can of bud lite on the side

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    i knew the ending was coming because the internet but that didnt make the rest of the movie less impactful. spoiler culture is shallow as heck. this movie tho. holy shit. is tasteful gore a thing? Florence Pugh, William Jackson Harper, and Will Poulter are especially good. the real star is how ominously it's shot and the Bobby Krlic/Haxan Cloak soundtrack

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★★

    the middle could have really used a couple scenes with Mike Hanlon explaining more of the lore but Bill Hader is so good i forgot about that by the end

  • The Beach Bum

    The Beach Bum

    ★★★

    this is a really messy movie. a sort of homage to cheech and chong with a script that could have used a little more punch up but it has stuff like snoop dogg improvising a song with jimmy buffett and martin lawrence as the world's worst dolphin tour guide. also i'm pretty certain this is the only time i'm ever going to say this, but there should have been more with zac efron's character.

  • High Life

    High Life

    ★★★★

    a movie that's surprisingly affecting given its preoccupation with jizz. also i really want more dingy, weird, lofi, high concept sci fi.

  • Her Smell

    Her Smell

    ★★★★½

    an extra star for how good elisabeth moss is and how good the score and original music are too

  • C.H.U.D.

    C.H.U.D.

    ★★★★

    a really fantastic movie hiding behind perhaps the worst, least appealing possible title

  • Alita: Battle Angel

    Alita: Battle Angel

    ★★★

    i'd much rather 4 more ridiculous sequels to this than 4 more avatar movies

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★

    probably could have cut at least 30 minutes of slow zooms alone and it's super pretentious. i enjoyed the witchy stuff and some of the visual stuff and how over the top it was tho.

  • The Night Comes for Us

    The Night Comes for Us

    ★★★★

    ridiculously brutal and well choreographed. plus it ends with a Low song