Sort by

Best Takes has logged 39 entries for films during October 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
30
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
Read the review Edit this entry  
26
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cars

Cars

2006
×
Edit this entry  
23
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
21
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
Read the review Edit this entry  
16
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
Read the review Edit this entry  
15
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
Read the review Edit this entry  
14
King Kong

King Kong

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chinatown

Chinatown

1974
×
Read the review Edit this entry  
09
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry