Sort by

Botbotb has logged 1,281 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
Read the review Edit this entry  
29
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Maniac

Maniac

1980
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Shorts

Shorts

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Edit this entry  
25
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trancers

Trancers

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Project X

Project X

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Rabid

Rabid

1977
×
★★★½
Edit this entry  
21
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry