• Stowaway

    ★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★★★

  • The Dig

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Run

    ★★★

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Ammonite

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★★½

  • Misbehaviour

    ★★★½

  • The Hunt

    ★★★½

  • The Woman Who Ran

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • Back To The Titanic

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★★★½

  • Shirley

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • His House

    ★★★½

  • Miss Americana

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

  • Bombshell

    ★★★★

  • Elizabeth Is Missing

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Last Christmas

    ★★½

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★★½

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Saint Maud

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★½

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★★

  • Babyteeth

    ★★★★½

  • The King

    ★★★★

  • Joker

    ★★

  • Waves

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Nimic

    ★★★★½

  • Bring the Soul: The Movie

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Little Joe

    ★★★½

  • Beanpole

    ★★★½

  • Rocketman

    ★★★½

  • Swallow

    ★★★½

  • Gentleman Jack

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Fighting with My Family

    ★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★