Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Burnt Orange Heresy

The Burnt Orange Heresy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blackbird

Blackbird

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Supernova

Supernova

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fatima

Fatima

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Violet & Daisy

Violet & Daisy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Alps

Alps

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry