• American Psycho

    ★★★★

  • Girl, Interrupted

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★½

  • Tarzan

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

  • The Mummy

    ★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★½

  • Rushmore

    ★★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Ringu

    ★★★★★

  • As Good as It Gets

    ★★★½

  • Men in Black

    ★★★★

  • Lost Highway

    ★★★★½

  • Scream

    ★★★½

  • Romeo + Juliet

    ★★★½

  • Fargo

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★

  • From Dusk Till Dawn

  • Kicking and Screaming

    ★★★

  • Fallen Angels

    ★★★★½

  • Apollo 13

    ★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★

  • Muriel's Wedding

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Mrs. Doubtfire

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • A Few Good Men

    ★★

  • Dracula

    ★★★★½

  • Single White Female

    ★★★½

  • Death Becomes Her

    ★★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Edward Scissorhands

    ★★★★½

  • Back to the Future Part III

    ★★★½

  • Back to the Future Part II

    ★★★½

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • Heathers

    ★★★★

  • Big

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★★

  • Dirty Dancing

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • Dune

    ★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Hello, Dolly!

    ★★★½

  • Daisies

    ★★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½