Kwoman has logged 240 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
RED 2

RED 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Santa Baby

Santa Baby

2006
×
★★
Edit this entry  
11
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
06
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Proof

Proof

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fired on Mars

Fired on Mars

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Quiet Room

The Quiet Room

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ever After

Ever After

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Boss

The Boss

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★½
Edit this entry  
11
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Edit this entry  
08
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★
Edit this entry  
02
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry