yuefei has logged 60 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
At Land

At Land

1944
×
Read the review Edit this entry  
29
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Art of Style: Jean Cocteau

Art of Style: Jean Cocteau

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mothlight

Mothlight

1963
×
Read the review Edit this entry  
18
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
Read the review Edit this entry  
12
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Philanthropy

Philanthropy

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
How Fernando Pessoa Saved Portugal

How Fernando Pessoa Saved Portugal

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gustavus and Alienation

Gustavus and Alienation

1975
×
Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
High Life

High Life

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Uncle

Uncle

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gerorisuto

Gerorisuto

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantasmagorie

Fantasmagorie

1908
×
Edit this entry  
25
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
Edit this entry  
25
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
Edit this entry  
20
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
08
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
22
Mommy

Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mommy

Mommy

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Detective Conan: The Last Wizard of the Century

Detective Conan: The Last Wizard of the Century

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Autobiographical Scene Number 6882

Autobiographical Scene Number 6882

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
07
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Source Code

Source Code

2011
×
★★½
Edit this entry  
29
Creep

Creep

2014
×
★★
Edit this entry  
15
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry