RSS feed for Olivia
  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    i do regret waiting so long to watch this but i got to see it with my friends in an empty theater so i think that made it worth it

  • Katherine Ryan: Glitter Room

    Katherine Ryan: Glitter Room

    ★★★★★

    netflix is stepping up it’s feminist comedy game specifically for my consumption and i am falling for it hook line and sinker

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★★½

    if zac efron doesn't win some awards for this role imma be pissed

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★★½

    watched this with my parents and when it ended they just immediately went to bed like it didn’t deeply affect their psyche, damn

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★½

    some stray observations bc i waited forever to watch this and came in with a lot of hype. there are lots of spoilers ahead 

    the pacing was super off. like, everything moved at hyper speed but this movie was more than 2 hours long so uh, yikes

    i expected this to be about lady gaga and it wasn’t. you should not go in with that assumption. this movie treats her like shit and it just barely gets away with it.…

  • Fyre

    Fyre

    ★★★½

    netflix version confirmed to be better

  • Fyre Fraud

    Fyre Fraud

    ★★★

    three words: white male privilege

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★

    ok anyone else unnecessarily annoyed by the typeface in the credits

  • The Bling Ring

    The Bling Ring

    ★★★★½

    “i wanna rob” is SUCH an iconic line and emma watson’s delivery is PERFECT

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★½

    i can’t believe i just cried about middle school

  • Carol

    Carol

    ★★★★★

    my lesbian grandmas walked in during the last five minutes of this movie and immediately recognized it as a lesbian romance. real recognize real

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★★½

    my frugal and stoic dad insisted on buying this movie on amazon because he watched it on a plane and it made him cry :,)