Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
Read the review Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
23
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
Read the review Edit this entry  
12
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Edit this entry  
10
Scream 2

Scream 2

1997
×
Read the review Edit this entry  
09
Hidalgo

Hidalgo

2004
×
Read the review Edit this entry  
07
Videodrome

Videodrome

1983
×
Read the review Edit this entry  
06
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Psycho

Psycho

1960
×
Read the review Edit this entry  
28
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lolita

Lolita

1962
×
Read the review Edit this entry  
27
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
Edit this entry  
08
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killing

The Killing

1956
×
Edit this entry  
31
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
Edit this entry  
31
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
Read the review Edit this entry  
30
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
Read the review Edit this entry  
30
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
Read the review Edit this entry  
24
Stanley Kubrick: A Life in Pictures

Stanley Kubrick: A Life in Pictures

2001
×
Read the review Edit this entry  
10
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lilies

Lilies

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
Read the review Edit this entry  
08
Fast Five

Fast Five

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
Read the review Edit this entry  
04
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
Read the review Edit this entry  
02
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Saturday Church

Saturday Church

2017
×
Read the review Edit this entry