hope has logged 127 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Why Him?

Why Him?

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sebastiane

Sebastiane

1976
×
Read the review Edit this entry  
24
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
You're Killing Me Susana

You're Killing Me Susana

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Una

Una

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry