Sort by

Barney has logged 78 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Megamind

Megamind

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Vacation

Vacation

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry