Sort by

Barney has logged 74 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Get to Know Your Rabbit

Get to Know Your Rabbit

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Serenity

Serenity

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Greetings

Greetings

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Millions

Millions

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trance

Trance

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Guide to Second Date Sex

A Guide to Second Date Sex

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry