Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★½
Edit this entry  
27
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★
Edit this entry  
26
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★½
Edit this entry  
21
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Police Story

Police Story

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★½
Edit this entry  
12
Matinee

Matinee

1993
×
★★★½
Edit this entry  
11
Center Stage

Center Stage

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
Elena and Her Men

Elena and Her Men

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Golden Coach

The Golden Coach

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★
Edit this entry  
02
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★
Edit this entry  
01
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★
Edit this entry  
01
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★
Edit this entry  
20
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ulzana's Raid

Ulzana's Raid

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Strike

Strike

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Death in Brunswick

Death in Brunswick

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
Contraband

Contraband

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Husbands

Husbands

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Duel in the Sun

Duel in the Sun

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
Stone

Stone

1974
×
★★★½
Edit this entry  
15
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
15
By the Bluest of Seas

By the Bluest of Seas

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Babe

Babe

1995
×
★★★
Edit this entry  
12
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry