b has logged 146 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
The Fifth Cord

The Fifth Cord

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★★
Edit this entry  
08
The House of the Laughing Windows

The House of the Laughing Windows

1976
×
★★★★
Edit this entry  
04
Casque d'Or

Casque d'Or

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Short Night of Glass Dolls

Short Night of Glass Dolls

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hardly Working

Hardly Working

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Which Way to the Front?

Which Way to the Front?

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Patsy

The Patsy

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Left-Handed Fate

Left-Handed Fate

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Smorgasbord

Smorgasbord

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sieranevada

Sieranevada

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Staying Vertical

Staying Vertical

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Academy of Muses

The Academy of Muses

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Everyone Else

Everyone Else

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Three on a Couch

Three on a Couch

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Death of Louis XIV

The Death of Louis XIV

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sleepwalk

Sleepwalk

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Mouth

The Big Mouth

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Graduation

Graduation

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blood of My Blood

Blood of My Blood

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Death and Life of Otto Bloom

The Death and Life of Otto Bloom

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Treasure

The Treasure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Francofonia

Francofonia

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Letters from War

Letters from War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hieronymus Bosch: Touched by the Devil

Hieronymus Bosch: Touched by the Devil

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Demolition

Demolition

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry