2017

Brad Henderson Brad Henderson’s year in review

Brad Henderson’s highest rated films

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • It

    ★★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Brawl in Cell Block 99

    ★★★★★

  • Hot Summer Nights

    ★★★★★

  • Mom and Dad

    ★★★★★

  • Tragedy Girls

    ★★★★★

  • Let the Corpses Tan

    ★★★★★

  • Hagazussa

    ★★★★★

  • Mommy Dead and Dearest

    ★★★★★

  • Band Aid

    ★★★★★

  • Bodied

    ★★★★★

  • Ravenous

    ★★★★★

  • Black Hollow Cage

    ★★★★★

  • Bill Nye: Science Guy

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 552 Films watched
  • 46 Average per month
  • 10.6 Average per week

Milestones

First Film

Black Hollow Cage

Jan 2

Most Watched

Night of the Living Dead

3 times

Home Alone 2: Lost in New York

twice

Home Alone

twice

It

twice

Kingsman: The Golden Circle

twice

Last Film

Home Alone 2: Lost in New York

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Horror
313 films
Thriller
191 films
Comedy
136 films
Action
130 films
Drama
118 films
Crime
77 films
Sci Fi
74 films
Fantasy
56 films
Adventure
49 films
Mystery
48 films
USA
386 films
UK
51 films
Canada
38 films
France
30 films
Spain
22 films
Australia
15 films
Italy
15 films
Germany
13 films
Japan
12 films
Belgium
7 films
English
487 films
Spanish
43 films
French
32 films
German
24 films
Japanese
17 films
Italian
16 films
Russian
12 films
Korean
8 films
Swedish
8 films
Portuguese
7 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Brad Henderson’s most liked list

A Recommendation

Here is my list of recommendations that I shout out on Twitter multiple times a day. I suggest watching them since they are recommendations.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Terminator 2: Judgment Day
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Sleepaway Camp IV: The Survivor
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Night Sky

Films Brad Henderson watched in 2017

  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Better Watch Out
  • Bright
  • Pitch Perfect 3
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • It
  • The Cropsey Incident
  • Big Daddy
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Kingsman: The Secret Service
  • The Houses October Built 2
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Krampus
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Christmas with the Kranks
  • The Santa Clause
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Demon Wind
  • Elf
  • Lady Terminator
  • Band Aid
  • Dobermann
  • The Young Girls of Rochefort
  • Blade
  • Samurai Cop
  • A Goofy Movie
  • For Y'ur Height Only
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Lady Bird
  • The Corpse Grinders
  • Jigsaw
  • 47 Meters Down
  • The Villainess
  • Atomic Blonde
  • Clue
  • Identity
  • The Exorcist
  • Transformers: The Last Knight
  • Intruders
  • Freddy vs. Jason
  • Spider-Man: Homecoming
  • Wonder Woman
  • Fight for Your Life
  • Dracula in Vegas
  • Mankillers
  • Hell Up In Harlem
  • Jason X
  • Jason Goes to Hell: The Final Friday
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Thor: Ragnarok
  • Blood Beat
  • Wolves at the Door
  • Beyond the Seventh Door
  • A Ghost Story
  • The Lift
  • Happy Death Day
  • In the Eye of the Hurricane
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Spider
  • The Barn
  • The New Kids
  • Dracula's Daughter
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Addams Family Values
  • House
  • Burglar from Hell
  • Creep 2
  • Mom and Dad
  • Ron Goossens, Low Budget Stuntman
  • The Marshes
  • Band Aid
  • Rock, Paper, Scissors
  • Still/Born
  • The Gate
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Let the Corpses Tan
  • The Monster Squad
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Eat Locals
  • Escape Room
  • Domain
  • Friday the 13th Part III
  • Friday the 13th Part 2
  • The Addams Family
  • Housewife
  • Friday the 13th
  • Miami Connection
  • Creep
  • Radius
  • Mohawk
  • Motorrad
  • Guardians
  • Children of the Corn IV: The Gathering
  • Children of the Corn III: Urban Harvest
  • Children of the Corn II: The Final Sacrifice
  • Children of the Corn
  • Wish Upon
  • It Stains the Sands Red
  • Bonejangles
  • #SCREAMERS
  • Dream Stalker
  • Canaries
  • Cult of Chucky
  • Pyewacket
  • Downrange
  • The Monster Squad
  • Billy Boy
  • Hagazussa
  • V.I.P.
  • Darkland
  • Five Fingers for Marseilles
  • Ravenous
  • The Maus
  • The Gate
  • Revenge
  • Pin Cushion
  • Blade of the Immortal
  • Thelma
  • The Death of Stalin
  • Wheelman
  • Anna and the Apocalypse
  • Mom and Dad
  • The Endless
  • Tiger Girl
  • Take It Out in Trade
  • Brawl in Cell Block 99
  • Super Dark Times
  • Gemini
  • Top Knot Detective
  • Dead Night
  • Maniac Cop 2
  • King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen
  • Let the Corpses Tan
  • Bad Genius
  • Cold Hell
  • Rift
  • The Line
  • Urban Legend
  • The Craft
  • Bride of Chucky
  • Wishmaster
  • Jailbreak
  • Love & Saucers
  • It
  • Django, Prepare a Coffin
  • Born Free
  • The Burning
  • A Nightmare on Elm Street
  • Sin City
  • Best in Show
  • A Mighty Wind
  • I Love You, Man
  • Night of the Scorpion
  • Fatal Pulse
  • The Mummy
  • Suffer, Little Children
  • Goon: Last of the Enforcers
  • Nurse Sherri
  • Red Roses of Passion
  • The Klansman
  • Night Game
  • The Nostril Picker
  • The Lost Platoon
  • Re-Animator
  • My Chauffeur
  • Snapshot
  • The Slayer
  • Bushwick
  • Attraction
  • Sequence Break
  • 78/52
  • Charlie's Angels: Full Throttle
  • Charlie's Angels
  • Ronin
  • Rumble in the Bronx
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Beaver Trilogy
  • Alien: Covenant
  • The Zodiac Killer
  • Evil Night
  • Dude Bro Party Massacre III
  • The Burglars
  • The Rider of the Skulls
  • Blood Voyage
  • Cemetery High
  • Begotten
  • The Curse of the Werewolf
  • Annabelle: Creation
  • Feed the Light
  • Bag Boy Lover Boy
  • Father of the Bride Part II
  • The Beasts' Carnival
  • Night Feeder
  • Spellcaster
  • The Lost Boys
  • From Hell It Came
  • Blue Eyes of the Broken Doll
  • Vengeance of the Zombies
  • Horror Rises from the Tomb
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

See all 552

World Map

Highly rated films Brad Henderson missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Coco
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Blade Runner 2049
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more