Brad has logged 158 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Painted Veil

The Painted Veil

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The World Made Straight

The World Made Straight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Casino Jack

Casino Jack

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
James White

James White

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
View from a Blue Moon

View from a Blue Moon

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Camp X-Ray

Camp X-Ray

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Green Room

Green Room

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Infiltrator

The Infiltrator

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dorian Gray

Dorian Gray

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Last Weekend

Last Weekend

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
All Things Must Pass

All Things Must Pass

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Goat

Goat

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Freeheld

Freeheld

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Blood

Blood

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eastern Boys

Eastern Boys

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chinese Puzzle

Chinese Puzzle

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Antarctica: A Year on Ice

Antarctica: A Year on Ice

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Restrepo

Restrepo

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wish You Were Here

Wish You Were Here

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brightest Star

Brightest Star

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Riot Club

The Riot Club

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Fitzgerald Family Christmas

The Fitzgerald Family Christmas

2012
×
★★½
Edit this entry  
02
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★½
Edit this entry  
01
The English Teacher

The English Teacher

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Scatter My Ashes at Bergdorf's

Scatter My Ashes at Bergdorf's

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Underground: The Julian Assange Story

Underground: The Julian Assange Story

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Twelve

Twelve

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Art & Copy

Art & Copy

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Simon & the Oaks

Simon & the Oaks

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Puncture

Puncture

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
On My Way

On My Way

2013
×
★★★
Edit this entry